ha meg nem hallottad volna a storyt...
Így indult:
Napra pontosan negyven éve történt az első sikeres adattovábbítási kísérlet két számítógép között, amely megalapozta a mai internet világraszóló hódítását. Akkor még szigorúan hadászati célokat szolgált a rendszer, ma csaknem másfél milliárd ember alkalmazza rendszeresen. Életünk részévé vált, alapjaiban változtatta meg mindennapjainkat. Lássuk, milyen utat járt be, amíg bekopogtatott otthonukba.
Mi a világháló?
Az internet, más néven világháló, vagyis a world-wide-web gyakorlatilag számítógép-hálózatok egybekötött hálózata. Központja nincs, minden, a hálózatra kapcsolt felhasználó egyenértékű a rendszerben. Aki internetkapcsolatot rendel, először egy hazai szolgáltatóhoz jut. A számítógépe kábellel vagy mobil modemen keresztül rádiójelekkel kapcsolódik a szolgáltató rendszeréhez. A szolgáltatók az adott ország nagy sebességű gerinchálózatára csatlakoznak, a gerinchálózatok pedig országonként egymással vannak összeköttetésben. Az adatátvitel egyes földrészek között tenger alá fektetett kábeleken és átjátszó műholdakon történik.
Főbb állmoások:
1969. szeptember 2. – A kaliforniai UCLA egyetemen Leonard Kleinrock és maroknyi csapata több év fejlesztés és kísérletezés után sikeresen összekötött két fél szoba méretű komputert, amelyek között megtörtént az első primitív adatátvitel.
1970. január Létrejött az Arpanet, az első katonai komputerhálózat.
1971 Az első teljes szövegfájl, amely két gép között közlekedett, az amerikai Függetlenségi nyilatkozat volt.
1972 Ray Tomlinson bevezette az e-mail fogalmát, felhasználva a kukac (@) jelet.
1973 Az első kapcsolatot két kontinens között, Amerika és Anglia között.
1974 Bevezették a központosítatlan hálózatot, az igazi világhálórendszert.
1978 Megjelent az első spam, vagyis e-mail hirdetés – mai nevén levélszemét.
1982 Scott Fahlman komputerszakember először alkotta meg a :-) (mosoly) jelet, amit vicc után biggyesztett.
1983 Bevezették a domainnév fogalmát, a site-ok kizárólagos elnevezését.
1988 Megjelent az első internetes féreg, ami több ezer hálózati felhasználó gépét tette tönkre.
1989 A nagy áttörés! Az internet a lakosság számára is elérhetővé vált. Tim Berners-Lee megalapította a world-wide-webet (www).
1990 Megszületett Archie, az első internetes keresőprogram.
1991 A felhasználók száma elérte az egymilliót, és napról napra növekszik.
1992 Megalakult az első bostoni kódfeltörő, hackertársaság, azóta nincs biztonságban egyetlen levél sem.
1994 Életre kelt a Yahoo! internetkalauz.
1995 Megalakult az Amazon. com, a világ legnagyobb internetes könyváruháza.
1998 Létrejött a Google.
1999 Az első fájlcserélő rendszer, ami lehetővé tette zeneszámok, dalok le- és feltöltését, és örökre megváltoztatta a zeneipart. Az internetfelhasználók száma átlépte a 250 milliót.
2001 Megalapították a Wikipédia enciklopédiát.
2002 Megalakult a SETI, a földönkívülieket figyelő világszervezet internetes hálózata. Az internetfelhasználók száma 500 millió.
2004 Mark Zuckerberg, elsőéves egyetemi hallgató megalapította a Facebookot, ami internetes közösségi portálok egész forradalmát indította el.
2005 Elindult a Youtube, a világ legnagyobb videomegosztó fájlja, ami sok hírességnek okozott már fejtörést az ellenőrizhetetlenül és sokszor illegálisan terjesztett magánvideók miatt.
2006 Az internetfelhasználók száma átlépte az egymilliárdot.
2007 Az Apple piacra dobta az iPhone-t, amelylyel a világháló egy telefon méretű készülékkel bárhol, bárhonnan elérhető.
2009 Az internet jelenleg 1,4 milliárd felhasználót számlál, s a fejlődésnek még koránt sincs vége...
Bejárhatjuk a földgolyót:
A Google a világháló egyik legnépszerűbb és leggyakrabban használt kereső honlapja. Minden egyes órában mintegy tízmillió keresést regisztrálnak szerte a világon. A program a megadott címszavak alapján több tízmilliárd honlap oldalait böngészi át a másodperc törtrésze alatt, s adja ki a találatokat. A rendszer alapjait Larry Page és Sergey Brin mutatta be 1998-ban, vagyonát napjainkban 11 milliárd dollárra becsülik. A Google talán legámulatbaejtőbb szolgáltatása a földgolyó teljes felszínének műholdakról készített nagy felbontású felvételeinek bemutatása. Bármely világrész bármely városát, tengeri öblét, hegycsúcsát vagy akárcsak egyetlen épületét is megcsodálhatjuk a program segítségével. A többszöri fejlesztéseknek köszönhetően ma már a budapesti Parlamentet és más látványosságokat 3 D-ben, vagyis térben megdöntve is megtekinthetjük.
Magyarország:
Kevesen tudják, de hazánk élen járt az internetezésben. A világ 563. internetes honlapját nálunk szerkesztették, a website-ot Máray Tamás, a Budapesti Műszaki Egyetem munkatársa készítette el 1993-ban, ez nem csak Magyarország, de Kelet-Európa első honlapja volt. Napjainkban mintegy 2,2 millió felhasználót számlál nemzetünk, ez arányaiban messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A felnőtt lakosság több mint fele még ma sem használja, a 65 év feletti korosztálynak pedig mindössze huszada ismeri a netet. Pedig idehaza 55 internetszolgáltató működik, ráadásul egyre nagyobb adatátviteli sebességgel, egyre olcsóbban, alig 2-3 ezer forintért nyújtva szolgáltatásukat.
Az első üzenet Leonard Kleinrock, a UCLA egyetem itt látható két gépe között teremtette meg az első internetes kapcsolatot
Kissé utópisztikus az elmélet, amellyel néhány tudós a múlt hónapban előállt, miszerint a világháló, ami nem más, mint több millió összekötött számítógép, egyszer csak öntudatára ébred, és egy Mátrixot vagy Terminatort idéző apokaliptikus fordulattal átveszi a hatalmat.
Internet turns 40
Sun Oct 25, 2:10 PM ET
In this undated image provided by Computer Scientist Leonard Kleinrock, the scientist poses with the first Interface Message Processor. Kleinrock never imagined Facebook, Twitter, or YouTube that day 40 years ago when his team gave birth to what is now taken for granted as the Internet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése